Manreza 1/2024 | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Manreza 1/2024

Manreza 1/2024

Osiągnąć pokój serca
czasopismo
Marek Kruszyński SJ (red. nacz.)

Nota o czasopiśmie

Pismo poświęcone duchowości ignacjańskiej

W tym numerze: 

Pokój mój daję wam / Marek Kruszyński SJ

Przygotowanie do wyboru / Ryszard Friedrich SJ

Wolność, którą św. Ignacy Loyola nazywa obojętnością, jest raczej decyzją człowieka i wyrażeniem jego woli niż jakimś stanem, który ma na niego przyjść sam z siebie. To człowiek ma rozpoznać, że chce być wolny, czyli obojętny, i ma zdecydować, że wybiera obojętność.

Serce szukające pokoju i nasze decyzje / Leszek Mądrzyk SJ

Jeśli w podejmowanych przez nas decyzjach pragniemy szukać tego, co Bogu się podoba, czyli również prowadzi do naszego szczęścia i pokoju serca, potrzebujemy wolności wewnętrznej. Potrzebujemy wglądu w siebie, by rozpoznać przywiązania do rzeczy, które mogą być przeszkodą w realizowaniu woli Bożej.

Obojętność – podstawowe kryterium wyboru według św. Ignacego / Tomasz Ortmann SJ

Aby dokonać właściwego wyboru, nie jest istotne to, by unikać zła, czy nawet, by zdecydować się na czynienie dobra, ale chodzi przede wszystkim o czynienie tego, co jest bardziej miłe Bogu, co przyniesie większą chwałę Jego Boskiemu Majestatowi.

Przyczyna niepokoju serca. O nieuporządkowanych przywiązaniach / Tadeusz Hajduk SJ

Należy odróżnić za św. Ignacym przywiązanie złe od przywiązania nieuporządkowanego i uporządkowanego. Kryterium rozróżnienia pochodzi z motywacji miłości.

Osiągnąć pokój serca / Marek Kruszyński SJ

Duchowy pokój serca można utracić na dwa sposoby: przez grzech oraz przez nieuporządkowane uczucia. Grzech narusza jedność z Bogiem, natomiast nieuporządkowane uczucia zaburzają hierarchię wartości w odniesieniu do Niego. Grzech łatwo zdefiniować, lecz z uczuciami nieuporządkowanymi już tak łatwo nie jest.

Zbadaj mnie, Boże, i poznaj moje serce… / Jarosław Kuffel SJ

Dążymy w naszym życiu do dobra, do wewnętrznego pokoju, ładu w życiu „zewnętrznym i wewnętrznym”. Lecz serce, które nie jest wolne i przepełnione pokojem, nie jest w stanie podejmować dobrych decyzji.

Na podobieństwo Trójcy. Jak w relacjach pozostać osobą wewnętrznie wolną / Elżbieta Gleba

Aby w relacjach pozostać osobą wewnętrznie wolną, trzeba umieć znieść krytykę, odrzucenie i osamotnienie – chociażby przez pewien czas. Tak było z Jezusem, nie inaczej też będzie i z nami w wielu sytuacjach i na to On nas przygotowuje. Ogromną siłą jest świadomość wierności Bogu i własnemu sumieniu.

Czy pieniądze są przeszkodą do zbawienia? / Maciej Tomaszewski SJ

Relacja osoby do pieniędzy nie jest stanem neutralnym i dlatego czyny ludzkie dokonane w tej sferze podlegają ocenie moralnej. Pieniądze mogą być używane jako narzędzie służące osiągnięciu zbawienia, ale mogą też stać się przeszkodą do zbawienia, kiedy nieodpowiednio się dysponuje nimi.

„Błogosławieni ubodzy w duchu”. Na czym polega ubóstwo duchowe i dlaczego jest ono ważne? / Tomasz Nogaj SJ

Autentycznie ubogi w duchu to człowiek szczęśliwy, spełniony. To człowiek bezinteresownie kochający pełnią serca, na wzór Boga Ojca, bezinteresownie kochającego swoje dzieci.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2024
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
112
Wymiary: 
145x205 mm
Waga: 
0.19 kg
ISSN: 
2658-0462
13,00 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w poniedziałek
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy