Nota o książce
Liban nie jest nazwą gór, lecz poetyckim określeniem symbolizującym uczucie duszy i odwołującym się do idei: to obrazy lasów cedrowych rozsiewających zapach i aromat, wieże z miedzi i marmuru, wznoszące się pełne chwały i potęgi oraz stada gazeli przechadzające się pomiędzy wzgórzami i dolinami. Khalil Gibran
Pismo Święte wielokrotnie wspomina o Libanie. Słynne są nie tylko cedry, z których budowana była świątynia najmędrszego z władców izraelskich - Salomona, ale także fenickie miasta Tyr i Sydon, wzmiankowane w Starym Testamencie i odwiedzane przez Jezusa. Na terenach dzisiejszego Libanu gościł prorok Eliasz i Jonasz. Bywał tu także św. Paweł - Apostoł Narodów.
W przewodniku opisy poszczególnych miejsc przeplatane są wątkami historycznymi i ciekawostkami kulturowymi. Czytelnik ma okazję zapoznać się z dziejami języka używanego w Libanie i wybitnymi osobistościami związanymi z krajem. Wśród tych ostatnich nie brakuje Polaków. Znajdziemy tu także wiele nawiązań do legend i tradycji kultywowanych przez mieszkańców kraju. Jako dodatek zamieszczono zbiór modlitw za wstawiennictwem św. Szarbela.