Kościół w społeczeństwie w Czechach i w Polsce w średniowieczu i w epoce nowożytnej | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-17.00
Kościół w społeczeństwie w Czechach i w Polsce w średniowieczu i w epoce nowożytnej

Kościół w społeczeństwie w Czechach i w Polsce w średniowieczu i w epoce nowożytnej

książka
red. Wojciech Iwańczak, Agnieszka Januszek-Sieradzka, Janusz Smołucha
wydawca: 
Ignatianum
przeczytaj: 

Nota o książce

Tom poświęcony roli Kościoła w polskim i czeskim społeczeństwie doby średniowiecza i czasów nowożytnych zawiera 24 teksty. Autorami tych artykułów są wybitni specjaliści – profesorowie i wykładowcy polskich i czeskich uniwersytetów oraz Czeskiej Akademii Nauk. Ze względu na daleko idące zróżnicowanie tematów redaktorzy podzielili przygotowywany tom na sześć zasadniczych części: I. Kościół jako instytucja, II. Duchowni w społeczeństwach lokalnych, III. Wspólnoty zakonne, IV. Kościół w zwierciadle historiografii, V. Jednostka zerem, jednostka bzdurą?, VI. Kultura materialna, sztuka, kult.

Należy podkreślić gruntowne wykorzystanie przez autorów przekazów źródłowych, tak rękopiśmiennych, jak i wydanych drukiem, oraz bardzo bogatej literatury przedmiotu publikowanej nie tylko w języku polskim i czeskim, lecz także w angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim. W większości jest to literatura najnowsza wydana w XXI wieku. Aparat naukowy na ogół przewyższa swą objętością zasadniczy tekst, co świadczy o erudycji autorów, i może dodatkowo stanowić dla czytelnika rodzaj przewodnika bibliograficznego.

Prof. dr hab. Krzysztof Baczkowski

Zasadniczym założeniem przedstawianych studiów jest ukazanie problematyki dziejów Kościoła i społeczeństwa w pewnego rodzaju „symbiozie dwóch bytów”, to znaczy społeczeństwa jako „wspólnoty ludzi” i Kościoła jako „instytucji przez tych ludzi powołanej”.

Na uwagę zasługuje podjęcie wielu ważnych badań szczegółowych prowadzących do istotnych ustaleń jednostkowych faktów, ale także podjęcie badań z szerszej pespektywy, prowadzących do ustaleń ogólniejszych, syntetyzujących. Zawarte w tomie prace prezentują wysoki poziom erudycyjny. Autorzy dokonali wielkiego trudu heurystycznego w poszukiwaniu tak źródeł historycznych, jak i szczegółowego zbierania literatury historiograficznej. Dzięki zastosowaniu ogólniejszych założeń badawczych powstały studia przynoszące ważne ustalenia i sformułowania istotnych sądów naukowych. Tom ten będzie ważnym wkładem do badań nad dziejami kościelnymi w Polsce i w Czechach. Przyniesie też wiele inspiracji do podejmowania dalszych badań historycznych.

Prof. dr hab. Bogdan Rok           

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2020
Oprawa: 
twarda
Liczba stron: 
600
Wymiary: 
149x211 mm
Waga: 
0.5 kg
ISBN: 
978-83-7614-466-5

Tytuły tych samych autorów

97,00 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w dniu jutrzejszym
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom mnie o dostępności

powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy