Nota o książce
Kościół – niezależnie od okoliczności – jest domem dla wszystkich
Ksiądz Krzysztof Porosło zaprasza nas do Kościoła, który zna, którego pragnie i w który wierzy. Pokazuje Kościół pełen dobra, piękna i miłości do Boga oraz człowieka. Pisze o Kościele wychodzącym naprzeciw tym wszystkim, którzy mają wątpliwości. Z odwagą zadaje pytania, na które często nie ma łatwych odpowiedzi. Nie ucieka od problemów dotyczących współczesnego Kościoła. Próbuje zrozumieć, wytłumaczyć, znaleźć rozwiązanie.
Pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy wierzą w święty Kościół, jak i dla tych, którzy szukają w nim swojego miejsca, tudzież go opuścili i nie potrafią znaleźć drogi powrotu. Dla tych, którzy kochają lub chcą pokochać Kościół mimo wszystko.
Jaką masz reakcję na Kościół? Boli Cię bycie w nim? Próbujesz jakoś wierzyć, a tu w Kościele skandal za skandalem i obojętność „urzędników kultu”? Może jeździsz na rekolekcje i dni skupienia, nasłuchujesz kaznodziejów na YouTubie i życia bez wiary nie możesz sobie nawet wyobrazić? A może już dawno temu odszedłeś sercem, zobojętniałeś, zwyczajnie nie widzisz w Kościele żadnej wartości dla siebie? Kimkolwiek jesteś, jeśli patrzysz teraz na tę małą książeczkę, przeczytaj ją! Tak pełnej miłości, a jednocześnie do bólu uczciwej opowieści o paradoksie Kościoła nie widziałem od lat. Wierzę, że i Tobie pokaże ona, jak i dlaczego warto zamieszkać w domu–Kościele, ucieszyć się nim jako Matką, i z jego wnętrza zawalczyć o to, by żył jeszcze bardziej prawdziwie.
Łukasz Miśko OP, prezes fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w krakowie
Erudycja, elokwencja, empatia i realizm – to ramy, którymi ks. Krzysztof Porosło obłożył całą mądrość i miłość do Kościoła zawartą w najnowszej książce. Rzadko w publikacjach solidna wiedza idzie pod rękę z autentyczną miłością. Dlatego warto poznać Kościół, który autor „kocha i rozumie”.
ks. dr Wojciech Węgrzyniak, biblista i rekolekcjonista
Bliska jest mi metafora autora, że ze zrozumieniem Kościoła dziś jest jak z układaniem puzzli o tysiącu kawałków – nie wystarczy ułożenie trzech pierwszych elementów, aby pojawił się od razu obrazek z pudełka. Ta książka jest dla mnie właśnie jak czytelna instrukcja układania kolejnych elementów misternej układanki, a zwłaszcza tych, które najtrudniej znaleźć, zobaczyć ich prawdziwy kształt, zachwycić się ich pięknem.
Katarzyna Olubińska, dziennikarka, bogwwielkimmiescie.pl