Kapłaństwo eucharystyczne w teologii Josepha Ratzingera/Benedykta XVI
Nota o książce
Praca doktorska […] jest interesującą i oryginalną próbą ukazania Eucharystii jako istoty życia chrześcijańskiego zarówno kapłanów jak i świeckich. Doktorant przekonująco wykazał, że w nauczaniu Pisma Świętego, Magisterium Kościoła i w myśli Benedykta XVI Sakrament Miłości ustanowiony przez Chrystusa w Wieczerniku jest „źródłem i szczytem” życia chrześcijańskiego, a celebracja Eucharystii jest najdoskonalszą formą realizacji życia Kościoła i współdziałania powołań, darów i charyzmatów, którymi Bóg obdarza swoją Oblubienicę.
Z recenzji ks. prof. dr. hab. Janusza Bujaka
Rozprawa doktorska […] jest pracą „wielkiego formatu”, gdyż stawia nie tylko nowatorską tezę „kapłaństwa eucharystycznego”, ale także ją słusznie dowodzi. Autor porusza się swobodnie po obszernym materiale badawczym Josepha Ratzingera. Zna wszelkie konotacje magisterialne i teologiczne tego zagadnienia. Wykazuje się wielką erudycją myśli Ratzingera i umiejętnie potrafi związać je w logiczną całość. Te superlatywy dotyczą też szeroko zastosowanej w pracy wykazanej bibliografii i logicznych przypisów.
Z recenzji ks. prof. dr. hab. Krzysztofa Góździa
Praca jest bardzo ciekawa pod względem merytorycznym. Dobrze omówiona metoda, wyakcentowany cel pracy. Interesująca jest kwestia wyjaśnienia terminów teologicznych z ukazaniem ich zakresu semantycznego prowadząca w sposób pomocny do odczytania właściwych treści prowadzonych badań. Świetne wprowadzenia do rozdziałów w określonym celem w pytaniu przedłożonym we wstępie do każdego […]. Praca została napisana w dobrym stylu, pięknym językiem i bardzo estetycznie dopracowana. W całości rozprawa jest erudycyjna, inspirująca i twórcza.
Z recenzji ks. dr. hab. Andrzeja Proniewskiego, prof. UwB