Inny | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Inny

Inny

Eseje o spotkaniu
książka
ks. Józef Tischner
wydawca: 
Znak

Nota o książce

Czy inność jest tym, co oddziela mnie od drugiego, czy przeciwnie? Co jest potrzebne, żeby inny stał się bliskim? Na te i tym podobne pytania szukał odpowiedzi ks. Józef Tischner. Pod koniec życia zaczął pisać nową książkę – kontynuację Filozofii dramatu i Sporu o istnienie człowieka. Nie skończył, ale pozostawił fragmenty, które dają do myślenia.

„Inny to ten, który może się stać Ty lub On i dla którego również ja mogę się stać On lub Ty. Inny nie jest natomiast "to" lub "tamto". Ustalmy horyzont znaczeniowy: "inny" to Ty, natomiast "różny" to koń, pies, drzewo itp. Spotkanie i inny wydarza się i dopełnia na płaszczyźnie dialogicznej...” (z książki).

"W świecie, w którym ludziom nawet podobnym do siebie, należącym do jednej wspólnoty, ukształtowanym przez tę samą tradycję coraz trudniej się spotkać, Tischnerowska refleksja o spotkaniu nabiera wyjątkowego znaczenia. Tym bardziej, kiedy spojrzymy szerzej, na punkty zapalne w różnych miejscach naszego globu, warto posłuchać głosu myśliciela, któremu chodziło przede wszystkim oto, by zrozumieć człowieka i jego dramat. Tischner był stróżem człowieka. Nie zaganiającym do stada, lecz zapuszczającym się na manowce i pustkowia, by człowieka odnaleźć. Stróż musi być czujny, jego praca nigdy się nie kończy. Stróżowanie to ciągłe zaczynanie od nowa, poszukiwanie dróg i sposobów. Dynamika myśli Tischnera, ciągle krążącej wokół człowieka, znakomicie to pokazuje". Dobrosław Kot 

Fragmenty video

Wojciech Bonowicz o książce ks. Tischnera "Inny"

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2017
Oprawa: 
twarda
Liczba stron: 
144
Wymiary: 
125x200 mm
Waga: 
0.3 kg
ISBN: 
978-83-240-4574-7
Autor
ks. Józef Tischner

Tytuły tych samych autorów

29,90 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy