Historia Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette do roku 1914 | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Historia Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette do roku 1914

Historia Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette do roku 1914

książka
ks. Piotr Jamioł MS
przeczytaj: 

Nota o książce

Przedmiotem tego monumentalnego opracowania są geneza i pierwsze 62 lata istnienia i działalności Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette (1852–1914). W tym niedługim okresie, przedstawionym w pracy po raz pierwszy w sposób tak logiczny, niezwykle dokładny, niemal skrupulatny, opartej na bardzo licznych źródłach archiwalnych i bibliotecznych pochodzących z wielu krajów, zostały omówione trzy fazy historyczne Zgromadzenia. Pierwsza faza (1852–1858) to okres wspólnoty księży diecezjalnych skupionych wokół La Salette, połączonych wspólnym celem misyjnym. Druga faza (1858–1879) obejmuje czas działalności zgromadzenia zakonnego na prawach diecezjalnych, które kształtowało dopiero swój ustrój wewnętrzny według norm zgromadzeń zakonnych. Trzecia faza (1879–1914) to okres rozwoju zgromadzenia w różnych krajach, a zatem poszerzanie wśród doświadczeń i trudności zakresu swojej działalności.

Pod względem merytorycznym praca została napisana bez zarzutu, z olbrzymim znawstwem przedmiotu, z należytym udokumentowaniem, dobrym językiem, z pewną dozą uczuciową, świadczącą o głębokim przywiązaniu autora do historii swego Zgromadzenia. Publikacja posiada też doskonałe udokumentowanie w postaci licznych tabel, bogatej bibliografii obejmującej zarówno rękopisy, jak i druki. Całość uzupełniają obszerne indeksy. Jest to więc opracowanie wyjątkowe, które stanowi, szczególnie dla Zgromadzenia Saletynów, fundamentalne i bezcenne dzieło.

ks. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ

Książka ks. Piotra Jamioła MS jest solidną monografią naukową, ukazującą dzieje saletynów od powstania do I wojny światowej. Autor z wielką akrybią naukową wykorzystał informacje zgromadzone w 55 archiwach państwowych i kościelnych, polskich i zagranicznych, źródła drukowane i literaturę przedmiotu. Ze znajomością warsztatu historyka i teologa przedstawił w ośmiu rozdziałach w układzie chronologiczno-rzeczowym początki i rozwój macierzystego zgromadzenia w drugiej połowie XIX wieku. Z treści książki poznajemy nie tylko dzieje wspólnoty, ale też osoby, które ją tworzyły, miejsca ich pracy, sukcesy i trudności, jakie stawały się ich udziałem. Niejako w tle przewija się treść objawienia Matki Bożej z 1846 roku, stanowiąc przyczynę podejmowanych działań i powstania nowej wspólnoty, wyznaczając jej charyzmat.

Odbiorcami książki mogą być nie tylko czytelnicy poszukujący informacji o orędziu z La Salette, ale też zainteresowani dziejami zgromadzenia czy w końcu historycy zgłębiający życie zakonne lub kościelne dzieje XIX-wiecznej Francji.

ks. dr hab. Tomasz J. Moskal, prof. KUL

ks. Piotr Jamioł MS (ur. 1960 r. w Błażowej) – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, historyk i archiwista Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. Absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Zajmuje się historią powszechną i Kościoła, historią zakonów i zgromadzeń zakonnych, ze szczególnym uwzględnieniem Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących kultu Matki Bożej Saletyńskiej, sanktuarium w Dębowcu oraz prac historycznych na temat Zgromadzenia Saletynów, a także publikacji monograficznych. Wykłada historię Kościoła w Międzyzakonnym Formacyjnym Studium Teologicznym w Krakowie oraz prowadzi wykłady zlecone na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Od roku 1992 uczestniczy w formacji Drogi Neokatechumenalnej jako katechista wędrowny dla archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2021
Oprawa: 
twarda z obwolutą
Liczba stron: 
896
Wymiary: 
205x295 mm
Waga: 
2.5 kg
ISBN: 
978-83-7614-505-1
144,99 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w poniedziałek
Darmowa dostawa
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
Pocztex0 zł
paczkomaty InPost0 zł
sklepy Żabka0 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy