Geniusze szyfrów
Nota o książce
Kody i szyfry odegrały kluczową rolę w ciągu ostatnich 3 000 lat, chroniąc tajemnice władców, kupców i zakonników. Książka przedstawia fascynującą podróż przez historię kryptologii, poczynając od starożytnych hieroglifów, aż po nowoczesne techniki kwantowe.
To także opowieść o ludziach, którzy, tworząc lub łamiąc szyfry, decydowali o losach setek tysięcy, a nawet milionów ludzi - o kryptologach, którzy przez długie lata pozostawali w cieniu, a ich osiągnięcia stanowiły pilnie strzeżone tajemnice rządowe. Wpływali na bieg wojen, gry wywiadów czy sukcesy politycznych negocjacji. A wszystko to dzięki opanowaniu sztuki „magicznych liter”, pozwalającej na ochronę własnych tajemnic i odkrywanie cudzych.
- Egipskie hieroglify – matka wszystkich szyfrów.
- Atbash – szyfr Biblii i rewelacje Michaela Drosnina.
- Szyfr Cezara: prostota i skuteczność.
- Tajemne kody Joannitów i Templariuszy.
- Królowa na szafocie – szyfr Marii Stuart.
- Grande Chiffre – tajna broń Ludwika XIV.
- Niemożliwy do złamania – kod z kluczem jednorazowym Vernama.
- „Oko Bóstwa” – ADFGX/ADFGVX – szyfr, który przypominał czary.
- Projekt Venona: rozpracowanie sowieckich szyfrów.
Kiedy w sierpniu 1920 roku bolszewickie hordy dotarły pod Warszawę, polski radio-wywiad i kryptografowie z por. Janem Kowalewskim na bieżąco odszyfrowywali sowieckie depesze, które natychmiast trafiały do polskiego sztabu. Dzięki temu udało się zatrzymać bolszewicką nawałę, która „po trupie Polski” miała przenieść rewolucyjny pożar na zachód Europy.
Jak twierdzą niektórzy, II wojna światowa zakończyła się kilka lat wcześniej dzięki polskim kryptologom, którzy rozbroili kod Enigmy, dając aliantom wgląd w niemieckie, a potem japońskie, plany strategiczne.