Freud i pseudonauka | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Freud i pseudonauka

Freud i pseudonauka

książka
Frank Cioffi
tłumacz: 
Ryszard Stachowski
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Nota o książce

Zbiorem esejów napisanych przez Franka Cioffiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów nauki i znawców psychoanalizy.

W sposób wyczerpujący i bezstronny Autor przedstawia założenia psychoanalizy i dokonuje ich krytyki. Książka - jako całość - stanowi bardzo kompetentne i harmonijne wprowadzenie do podstawowych problemów dotyczących związków psychoanalizy z filozofią i metodologią nauk. Z przeprowadzonych analiz jasno wynika, że psychoanaliza nie jest nauką - jest natomiast pseudonauką, przyciągającą wielu wyznawców.

Cioffi poddał szczegółowej analizie takie podstawowe pojęcia psychoanalityczne, jak libido, przeniesienie i wczesny seksualizm. W rozdziale, którego tytuł zawarty jest w pytaniu: "Czy Freud był kłamcą?", przedstawiona została prawdziwa historia odkrycia kompleksu Edypa jako głównego źródła dolegliwości nerwicowych. Cioffi obala stwierdzenia o wrogim przyjmowaniu idei Freuda, pokazując, że wbrew temu, co twierdził on sam, koncepcje psychoanalityczne nie musiały torować sobie drogi do nauki w sposób wymagający pokonywania większych przeszkód i oporów niż inne teorie.

Zawarte w książce eseje można czytać w dowolnej kolejności, chociaż warto zacząć od rozdziału pierwszego, napisanego specjalnie do tej książki, a zatytułowanego "Dlaczego wciąż spieramy się o Freuda?"

Książka Franka Cioffiego jest dziełem, po które sięgną zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy psychoanalizy. Zainteresuje ona psychologów, socjologów, pedagogów, filozofów, psychiatrów, teologów i wszystkich, którzy zetknęli się z psychoanalizą nie tylko jako techniką terapeutyczną, ale też nurtem umysłowym, mającym silny wpływ na wiele dziedzin kultury i sztuki w XX wieku. Na polskim rynku nie ma żadnej pozycji, którą można by porównać z książką Cioffiego, zarówno pod względem doboru tematyki, jak i celności argumentacji. Stanowi ona istotne i interesujące uzupełnienie gruntownej monografii Malcolma Macmillana "Freud oceniony. Analiza krytyczna dzieła", która również ukazała się w niniejszej serii.  prof. dr hab. Jerzy Siuta, Uniwersytet Jagielloński

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2010
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
440
Wymiary: 
156x232 mm
Waga: 
0.8 kg
ISBN: 
978-83-7318-543-2
Seria wydawnicza: 
Myśl Psychologiczna
Autor
Frank Cioffi
Tłumacz
Ryszard Stachowski
39,50 zł
taniej 50%
79,00 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztexod 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy