Dwa światy, dwie pamięci | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Dwa światy, dwie pamięci / Outlet

Dwa światy, dwie pamięci

Dylemat wielokulturowości w wybranych utworach Louise Erdrich i José Maríi Arguedasa
książka
Agnieszka Gondor-Wiercioch
wydawca: 
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nota o książce

Podwójna wizja rzeczywistości powoduje, że czytelnik może wyodrębnić w materiale prozatorskim Louise Erdrich i José Maríi Arguedasa obecność dwóch historii, dwóch języków, dwóch duchowości i dwóch mentalności, mających ścisły związek z dwoma modelami świata. Erdrich i Arguedas pozostają w głębi indiańsko-metyskiego świata i czasami muszą ów świat trochę czytelnikowi spoza tej kultury objaśniać, bo łatwo jest opacznie zrozumieć jakieś wydarzenie czy postać z powieści, w której pod powierzchnią jednego kodu znaczeniowego prawie zawsze czai się inny. Jest to wyraźny sygnał autorów, że uprawomocnione są dwie interpretacje, dwa odczytania, i że wyjście poza własną kulturę, aby zrozumieć inną, z jednej strony – wymaga nieustannego wysiłku, a z drugiej – stanowi fantastyczną przygodę intelektualną, estetyczną i filozoficzną.

Analizy przeprowadzone przez Agnieszkę Gondor-Wiercioch obejmują zarówno kwestię wierzeń religijnych oraz mitologii, jak i obyczajowość, sposoby pojmowania i racjonalizowania życiowych doświadczeń, a także literackie formy opisu świata i ludzi. Autorka zajmuje się opisywanymi fenomenami w świetle teorii wielokulturowości. Rozważania nad twórczością Erdrich i Arguedasa są więc interesujące nie tylko jako praca z dziedziny literaturoznawstwa, lecz także, a może przede wszystkim – antropologii kulturowej.

Książka ta jest na polskim rynku dziełem pionierskim, napisanym bardzo inteligentnie i solidnie. Warto też podkreślić, że Louise Erdrich i José María Arguedas należą do grona twórców wybitnych, wysoko cenionych przez krytykę, co sprawia, iż wnioski wysnuwane z analizy przez twórczość oryginalną, o wysokim poziomie artystycznym i intelektualnym.

Z recenzji Jerzego Jarzębskiego

Towar z kategorii Outlet
Tytuł może zawierać następujące uszkodzenia: uszkodzoną, porysowaną, pogiętą okładkę, zagięcia, zżółknięcia stron, itp. Towar z tej kategorii nie podlega wymianie na towar pełnowartościowy. Ilość egz. ograniczona.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2009
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
292
Wymiary: 
170x240 mm
Waga: 
0.62 kg
ISBN: 
978-83-233-2650-2
31,50 zł
taniej 10%
35,00 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w poniedziałek
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt dostępny w magazynie
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy