Dwa światy, dwie pamięci | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Dwa światy, dwie pamięci / Outlet

Dwa światy, dwie pamięci

Dylemat wielokulturowości w wybranych utworach Louise Erdrich i José Maríi Arguedasa
książka
Agnieszka Gondor-Wiercioch
wydawca: 
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nota o książce

Podwójna wizja rzeczywistości powoduje, że czytelnik może wyodrębnić w materiale prozatorskim Louise Erdrich i José Maríi Arguedasa obecność dwóch historii, dwóch języków, dwóch duchowości i dwóch mentalności, mających ścisły związek z dwoma modelami świata. Erdrich i Arguedas pozostają w głębi indiańsko-metyskiego świata i czasami muszą ów świat trochę czytelnikowi spoza tej kultury objaśniać, bo łatwo jest opacznie zrozumieć jakieś wydarzenie czy postać z powieści, w której pod powierzchnią jednego kodu znaczeniowego prawie zawsze czai się inny. Jest to wyraźny sygnał autorów, że uprawomocnione są dwie interpretacje, dwa odczytania, i że wyjście poza własną kulturę, aby zrozumieć inną, z jednej strony – wymaga nieustannego wysiłku, a z drugiej – stanowi fantastyczną przygodę intelektualną, estetyczną i filozoficzną.

Analizy przeprowadzone przez Agnieszkę Gondor-Wiercioch obejmują zarówno kwestię wierzeń religijnych oraz mitologii, jak i obyczajowość, sposoby pojmowania i racjonalizowania życiowych doświadczeń, a także literackie formy opisu świata i ludzi. Autorka zajmuje się opisywanymi fenomenami w świetle teorii wielokulturowości. Rozważania nad twórczością Erdrich i Arguedasa są więc interesujące nie tylko jako praca z dziedziny literaturoznawstwa, lecz także, a może przede wszystkim – antropologii kulturowej.

Książka ta jest na polskim rynku dziełem pionierskim, napisanym bardzo inteligentnie i solidnie. Warto też podkreślić, że Louise Erdrich i José María Arguedas należą do grona twórców wybitnych, wysoko cenionych przez krytykę, co sprawia, iż wnioski wysnuwane z analizy przez twórczość oryginalną, o wysokim poziomie artystycznym i intelektualnym.

Z recenzji Jerzego Jarzębskiego

Towar z kategorii Outlet
Tytuł może zawierać następujące uszkodzenia: uszkodzoną, porysowaną, pogiętą okładkę, zagięcia, zżółknięcia stron, itp. Towar z tej kategorii nie podlega wymianie na towar pełnowartościowy. Ilość egz. ograniczona.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2009
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
292
Wymiary: 
170x240 mm
Waga: 
0.62 kg
ISBN: 
978-83-233-2650-2
Autor
Agnieszka Gondor-Wiercioch
27,99 zł
taniej 20%
35,00 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy