Duchowieństwo polskie w latach niepodległości 1918-1939 i w okresie II wojny światowej
Nota o książce
Publikacja stanowi zbiór szesnastu artykułów naukowych o różnorodnej problematyce, niemniej wszystkie one prezentują całe spektrum postaw duchowych wobec różnorodnych problemów, procesów i wydarzeń historycznych, mających miejsce w Polsce w pierwszej połowie XX wieku.
Pierwszy artykuł ukazuje niejako teologiczną stronę aktywności i udziału księży w życiu społecznym, począwszy od ustaleń papieży, synodów biskupich, a skończywszy na dyskusjach w prasie katolickiej na temat konkretnego modelu zaangażowania się duchownych w życie lokalnej społeczności. Kolejne artykuły koncentrują się na roli duchowieństwa w pierwszych latach niepodległości (woja polsko-bolszewicka), udziału księży w dorobku myśli katolickiej i społecznej w II Rzeczypospolitej, a także poruszają kwestię aktywności duchownych na polskiej scenie politycznej w latach 1918-1939. Okres dwudziestolecia międzywojennego zamykają prace poświęcone znaczeniu kapłana w społecznościach lokalnych, jego wpływu na życie religijne wiernych oraz działalności charytatywnej księży w strukturach „Caritas”. Lata drugiej wojny światowej otwiera opracowanie traktujące o znaczeniu Jasnej Góry w dobie nieludzkiej eksterminacji mieszkańców Polski. Ważnym aspektem dotyczącym duchowieństwa jest artykuł poświęcony oporowi duchownych wobec sowietyzacji w Małopolsce Wschodniej. Dwa ostatnie teksty ukazują działalność duchowieństwa w społeczeństwie polskim – indywidualnie (w parafiach) lub też instytucjonalnie poprzez radę Główną Opiekuńczą czy „Caritas”. (Fragment książki)
Towar z kategorii Outlet
Tytuł może zawierać następujące uszkodzenia: uszkodzoną, porysowaną, pogiętą okładkę, zagięcia, zżółknięcia stron, itp. Towar z tej kategorii nie podlega wymianie na towar pełnowartościowy. Ilość egz. ograniczona.