Druga Księga Machabejska
Nota o książce
Druga Księga Machabejska należy do najmniej popularnych ksiąg Starego Testamentu. Jej wartość i pożytek duchowy, który można odnieść w indywidualnej lekturze, wydaje się wciąż nieodkryty i niedoceniony, natomiast w roku liturgicznym Kościoła jedynie dwa razy czyta się jej fragmenty, istnieje też możliwość dołączenia jej tekstów do mszy za poległych. Prezentowana książka, tak jak i pozostałe z serii Nowy Komentarz Biblijny, pomoże w samodzielnej lekturze Księgi Machabejskiej, w jej zrozumieniu i interpretacji, oraz dostarczy wielu ważnych informacji na jej temat wszystkim zainteresowanym genezą i strukturą ksiąg biblijnych.
Publikacja, tak jak pozostałe tomy tej serii, zawiera rozbudowany wstęp z zarysowanym tłem polityczno-społecznym opisanych w Księdze wydarzeń. Wstęp ukazuje także walory lektury tej Księgi jako dzieła historycznego, bada jej cechy literackie i strukturę oraz język i styl, ukazuje problemy związane z jej powstaniem, a także włączeniem do ksiąg kanonicznych i recepcją we wczesnych wiekach chrześcijaństwa.
Zasadnicza treść książki to kolejne fragmenty Księgi i komentarz do nich, podzielony na trzy części: Zagadnienia historyczno-literackie, Egzegeza oraz Aspekt kerygmatyczny.