Droga. Idzie Pan | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Droga. Idzie Pan

Droga. Idzie Pan

Widok z okna na ogród i dalej
książka
Hieronim St. Kreis OSB

Nota o książce

Wyjaśniam przedtytuł: widok z okna na ogród i dalej.

Widok ogrodu klasztornego z mojego okna obejmuje fragment górnego ogrodu z tarasem przy klasztorze, który przechodzi w ogród średni u podstawy wzgórza. Cały ogród dolny, wypełniający centrum kadru z okna, obiega mur zewnętrzny.

Osobnego wyjaśnienia domaga się określenie: i dalej. Za murem ogrodu dolnego jest droga prowadząca do klasztoru, a po jej drugiej stronie jest widoczne obmurowanie cmentarza parafialnego. Wydźwięk tej części krajobrazu jest wybitnie eschatologiczny, co oznacza, że niezależnie od tego, gdzie aktualnie jesteś w drodze przez życiowy labirynt, rzeczą roztropną jest pamiętać, że istnieje koniec – czas ostatecznej pobudki i prześwietlenia.

Za obmurowaniem cmentarza od strony wschodniej zainicjowane jest osiedle, które ma szanse rozwoju, ale w ramach typowego zestawu budynków, jak dotąd w dwóch szeregach (wytworna wersja). Poza tymi domami, otoczonymi ogrodzeniem, nic innego tu nie ma. Nawet przestrzeni spacerowej czy placu dla dzieci. Sama monotonna zabudowa, charakterystyczna dla tak zwanej sypialni.

Widok zamyka na dalekim planie wieża kościoła Miłosierdzia Bożego, z powodu mgły jesienią i zimą w dzień najczęściej niewidoczna. Wydobywa ją z tła dopiero światło słońca przechodzącego na zachodnią stronę. I w tym akcencie widocznym w zasięgu wzroku jest cała nadzieja okiennego kadru.

Zdecydowałem się na tytuł: idzie Pan, bo Pan istotnie idzie do nas i z nami zawsze, nie tylko wtedy, gdy sami sobie o tym przypominamy, czy przypominają o tym święta i przygotowania do świąt. Idzie z nami przez naszą codzienność, pobudzając uwagę, decyzje małe i wielkie, aż do ostatecznego spotkania.

Hieronim St. Kreis OSB

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2023
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
56
Wymiary: 
295x205 mm
Waga: 
0.19 kg
ISBN: 
978-83-8205-235-0

Tytuły tych samych autorów

16,00 zł
cena det. za
egz.
Zamów do 12.00 - wysyłka dziś
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy