Nota o książce
Ojciec Białek (…) pomagał ludziom jakby niezależnie od ich powojennych zaangażowań nie tylko materialnie, ale i moralnie. Rozmawiał ze wszystkimi – tak z milicjantem, komunistycznym wójtem, ubekiem, esbekiem czy partyjnym aktywistą różnej rangi, jak i ze zdecydowanym ich oponentem. Wszystkim starał się przybliżyć swój system wartości i cieszył się, gdy mu się to czasem udało.
Wojował z władzą i toczył bój o człowieka i ludzkie wartości. Wobec ludzkich słabości zachowywał się niezmiernie wyrozumiale, wręcz – miało się wrażenie – pobłażliwe, aż do chwili, gdy uznawał kogoś za zagorzałego przeciwnika Polski i Boga. Wówczas włączała się sztywna logika walki wręcz – wróg albo sprzymierzeniec.
Czesław Białek potrafił się przeciwstawiać i, przyjmując dystans do negatywnych ocen swoich oponentów, nie zasklepiać się w negatywnym ich traktowaniu. Zostawił im szansę, albo czekał na zmianę postawy.
Szkic składa się z dwu części. Pierwszą napisał ojciec Felicjan Paluszkiewicz, drugą komponują różne wspomnienia i dokumenty.
Stanisław Opiela SJ
Towar z kategorii Outlet
Tytuł może zawierać następujące uszkodzenia: uszkodzoną, porysowaną, pogiętą okładkę, zagięcia, zżółknięcia stron, itp. Towar z tej kategorii nie podlega wymianie na towar pełnowartościowy. Ilość egz. ograniczona.