Dialogi
Nota o książce
W jednym ze swoich listów, napisanym w lipcu 593 roku, papież Grzegorz sam mówi o tym, jak przystąpił do tworzenia swego obszernego zbioru hagiograficznego, jakim są Dialogi. Ów list adresowany jest do biskupa Maksymina z Syrakuz, dawnego przeora klasztoru w Caelius, założonego dwadzieścia lat wcześniej przez samego Grzegorza, który żył w nim przez długie lata.
Dzisiaj, niemalże heroicznie woła do nas św. Grzegorz, abyśmy zobaczyli Boga i Jego działanie w świecie. Człowiek jest w stanie zrobić wiele z pomocą Bożą. Podstawą jednak jest wiara i całkowite poddanie się woli Ojca. Poszczególne opowiadania, przedstawiając mnichów pierwszych wieków chrześcijaństwa, budzą motywację do głębszej refleksji nad swoją duchowością. Papież chciał się podzielić z zagubionymi w świecie, ciągle szukającymi sensu swojego jestestwa, doświadczeniem Boga, które otrzymał i które widział w mnichach egipskich.
św. Grzegorz Wielki, ur. ok. 540 r. W 574 r. porzucił życie świeckie i został mnichem. Założył kilka klasztorów. W 590 r., po śmierci papieża Pelagiusza II, został wybrany na jego następcę. W 596 r. wysłał misjonarzy do Anglii. Zmarł w 604 r. Był jednym z najbardziej znanych i poczytnych Ojców Kościoła na Zachodzie.