Dekonstrukcja metafizyki
Nota o książce
Tytuł publikacji wyznacza jednocześnie jej strukturę. Autor podzielił ją na dwie części: pierwszą – poświęconą dekonstrukcji, część drugą – metafizyce i ontologii.
Książka w rzeczy samej składa się z sześciu rozdziałów:
- Jacques’a Derridy dekonstrukcja metafizyki;
- Rorty wobec Derridy i dekonstrukcji;
- Od dekonstrukcji do redeskrypcji;
- Metafizyka. Jej typologia i charakterystyka;
- Panrelacjonizm stanowiskiem ontologicznym Rorty’ego;
- Metafizyczny wymiar myśli Rorty’ego.
Praca W. Zięby jest w pewien sposób dziełem kompletnym, niezwykle kompletnym i przemyślanym, a do wskazanego już „potopu” polskich rozpraw o postmodernizmie wprowadza ważny element porządkujący i systematyzujący niezwykle złożoną materię tego fenomenu intelektualnego i cywilizacyjnego, jakim jest dekonstrukcjonizm (tym bardziej że łączy się on nie z progresizmem czy utopizmem, ale ze specyficznym „konserwatyzmem” społecznym!). Zestawienie J. Derridy i R. Rorty’ego pozwala nawet Autorowi na próbę „zamknięcia” tego ruchu w układzie obietnic i niespełnień, co dodaje „systemowości” przedstawionym rozważaniom. Istotne jest też ogólne przesłanie tej znakomitej rozprawy: iż sama walka z „metafizycznością” nie pozwala jeszcze uniknąć używania w jej toku tych samych narzędzi myślowych „metafizyki”, które się chce z myślenia i kultury wykorzenić. Należy zatem wspierać również rozwój tych tradycji owego myślenia, które mogą dać bardziej interesujące koncepty i systemy potrzebne do dalszego istnienia człowieka i jego cywilizacji. (Z recenzji dra hab. Stefana Symotiuka, prof. UMCS)
Towar z kategorii Outlet
Tytuł może zawierać następujące uszkodzenia: uszkodzoną, porysowaną, pogiętą okładkę, zagięcia, zżółknięcia stron, itp. Towar z tej kategorii nie podlega wymianie na towar pełnowartościowy. Ilość egz. ograniczona.