Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-17.00
Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu

Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu

książka
Ewa Wipszycka

Nota o książce

Bohaterem głównym tej publikacji jest kościół, instytucjonalny i hierarchiczny. Ale znajdziemy tu też rozdziały i podrozdziały, w których pojawiają się problemy nie należące do klasycznie określanej historii Kościoła a tworzące część historii chrześcijaństwa (jak, na przykład, proces cofania się pogaństwa). 

Książka ma klasyczny układ, jaki wynalazł jeszcze Arystoteles i wedle którego jego uczniowie pisali monografie ustroju greckich państw. Najpierw przedstawione zostały dzieje Kościoła w porządku chronologicznym. Dominuje w tej części Aleksandria chrześcijańska, chora (czyli po grecku ‘kraj’ podlegający Aleksandrii) zostaje w dalekim tle. Następnie pojawiają się wybrane problemamy przecinające układ chronologiczny. W tej drugiej części przeważa tematyka i źródła egipskie, o Aleksandrii od strony instytucjonalno - pastoralnej stosunkowo niewiele wiadomo. Na końcu znajdziemy omówienie źródeł, z których Autorka czerpała swą wiedzę.

W rozdziale o źródłach, poza charakterystyką ich rodzajów (to jest część najważniejsza), zostali omówieni ważni autorzy (lub ważne utwory anonimowe), ale źródła cytowane tylko raz objaśniałam w tekście lub w przypisach do konkretnego miejsca. W jednym przypadku, w rozdziale o kościele miasta Aleksandrii, informacje o podstawowym źródle służącym w moich wywodach, mianowicie korpusie tekstów na temat Jana Jałmużnika, znalazły się w samej narracji. Pedantycznie trzymałam się zasady, wedle której cytując przekład podawałam nazwisko tłumacza, jeśli go brak, to znaczy, że są moim własnym dziełem. (Wstęp, prof. Ewa Wipszycka)

Szczegółowe dane

Tom: 
7
Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
562
Wymiary: 
145x205 mm
Waga: 
0.75 kg
ISBN: 
978-83-7354-759-9

Tytuły tych samych autorów

59,50 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w poniedziałek
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt dostępny w magazynie
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy