Nota o książce
Dziś Kościół boryka się nie tylko z laicyzacją i sekularyzacją, wyrzucaniem Boga z przestrzeni publicznej i prywatnej oraz rozszerzającą się „cichą apostazją”. Do „starych” wyzwań doszły nowe, których źródło nie leży „na zewnątrz”, ale w centrum Kościoła. Pokusa postępu i dostosowywanie nauczania Kościoła do współcześnie przyjętych standardów sprawiły, że wielu pasterzy przestało prowadzić swoje owce. Zamiast tego podążają za ich głosem, słuchając ich pragnień i oczekiwań często niezgodnych z nauczaniem samego Chrystusa. Jak inaczej rozumieć niemiecką drogę synodalną czy wiele rewolucyjnych postulatów rodzących się w trakcie synodu o synodalności?
Można śmiało za papieżem Piusem XII powiedzieć:
Nadejdzie czas, w którym cywilizowany świat odrzuci swego Boga, a Kościół zwątpi, podobnie jak zwątpił Piotr. Będzie kuszony, by uwierzyć, że człowiek stał sie bogiem. W naszych kościołach chrześcijanie na próżno będą szukać czerwonej lampki, gdzie Bóg na nich czeka. I jak Maria Magdalena, płacząca nad pustym grobem, będą pytać: „Gdzie Go położono?”.
KS. PROF. ROBERT SKRZYPCZAK – ceniony rekolekcjonista, autor i tłumacz. Jeden z pierwszych popularyzatorów osoby ks. Dolindo w Polsce. Profesor Akademii Katolickiej w Warszawie. Wyrózniony nagrodą Totus (2013) za propagowanie nauczania św. Jana Pawła oraz Medalem św. Edyty Stein (2017). Współpracuje z redakcją „Gościa Niedzielnego”.
Kryzys wiary. Kryzys wartości. Kryzys Kościoła. Rozkładamy ręce: takie czasy, tak już musi być. A gdyby to był właśnie czas szansy? Do tego potrzeba jednak poznania przyczyn, zarówno tych zewnętrznych, jak i pochodzących z serca wspólnoty. Przede wszystkim potrzeba wskazania drogi, która dziś – jako Kościół – musimy wybrać. Ksiądz prof. Robert Skrzypczak daje odpowiedź nie tylko na pytanie „Dlaczego?”, ale również „Co dalej?”.
Weronika Kostrzewa, dziennikarka