Choroba nowotworowa
Nota o książce
Zamierzeniem Autora, jak sam pisze we wprowadzeniu, było, aby publikacja stała się praktycznym poradnikiem dla chorego na nowotwór, jego najbliższych, którzy oczekują wyjątkowej pomocy i wsparcia oraz wszystkich, którzy leczą, pielęgnują i opiekują się człowiekiem chorym na nowotwór. Zawarte w publikacji wiadomości w pełni potwierdzają praktyczną realizację zamierzonego celu Autora. Świadczą o tym w swej treści poszczególne części publikacji.
[…] Na szczególną uwagę zasługuje część II publikacji, która stanowi próbę odpowiedzi na podstawowe pytanie: Mam raka i co dalej…? Odpowiedź na tak postawione pytanie odnajdujemy w przedstawionych, jakże cennych wiadomościach, wypływających nie tylko z wybranej dostępnej literatury przedmiotu, ale szczególnie z wnikliwej analizy uzyskanych wypowiedzi pacjentów w Oddziale Onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka w Płocku. Przedstawione wiadomości stanowią cenną pomoc szczególnie dla człowieka z chorobą nowotworową. Jest to najwartościowsza część publikacji.
[…] Zamiast zakończenia Ksiądz Profesor zamieszcza Modlitwę do świętego Kaspra del Bufalo za osoby cierpiące na choroby nowotworowe oraz przemówienie Ojca św. Franciszka do Chorych z dnia 13 maja 2022 roku. […] Całość publikacji kończy szczegółowy wykaz wykorzystanej literatury. Dodatkową zaletą publikacji jest przystępny język, a także zaproponowanie praktycznych form pomocy i wsparcia, o czym świadczyć może podanie podstawowych technik relaksacyjnych jako strategii walki ze stresem.
[…] W przedstawionej publikacji odnajdujemy także wątki religijne. Mając na uwadze główną profesję – kapłaństwo Autora, które tak bardzo sobie w życiu ceni – wspomnienie roli wiary w Boga (czynnika religijnego) w przeżywaniu choroby, cierpienia i śmierci wydaje się być w pełni uzasadnione.
[…] Materiały zgromadzone w publikacji Choroba nowotworowa – psychiczne doznania i reakcje pacjenta, Autorstwa ks. prof. dr hab. Andrzeja Gretkowskiego stanowią cenne kompendium wiedzy i mogą być bardzo pomocne dla wielu środowisk naukowych, w tym: praktyków, lekarzy, psychologów, psychoonkologów, osób duchownych, pielęgniarek, studentów, pedagogów, a szczególnie dla człowieka chorego na nowotwór i jego najbliższych. Tekst w pełni zasługuje na opublikowanie.
Z recenzji dr n. med. Jolanty Łuniewskiej-Bury
WSzZ w Płocku, Centrum Onkologii