Informacja o ebooku
Ponad 5000 lat rozwoju kultury chińskiej w izolacji od Zachodu sprzyjało powstawaniu wielu nieporozumień i stereotypów w postrzeganiu tego najliczniejszego narodu świata. Nieustannie zajęta własnymi sprawami Europa nie do końca rozumiana jest także przez Chińczyków.
Ogromne tempo rozwoju gospodarczego współczesnych Chin sprawiło, że są one jednym z motorów światowej gospodarki. Przewiduje się, że za kilkanaście lat staną się gospodarczym liderem świata. Jednocześnie można mówić o ekspansji chińskiej kultury, poprzez "modę" na filozofię taoistyczną, konfucjanizm i chińską odmianę buddyzmu. W wielu krajach, także w Polsce, powstają Instytuty Konfucjańskie, które propagują kulturę chińskiej filozofii.
W dalszym ciągu jednak wiedza przeciętnego Europejczyka na temat Państwa Środka jest niewielka. W sądach na temat polityki współczesnych Chin oraz pytaniach o szanse demokracji za Wielkim Murem najczęściej nie uwzględnia się specyfiki tego kraju i kultury jego mieszkańców.
Ta książka powstała, by choć trochę ułatwić wzajemne zrozumienie swych odrębności, a szacunek dla odmienności kultur oprzeć o świadomość innych tradycji filozoficznych i religijnych.