Boże igrzysko Tom I
Nota o książce
Klasyczne już dziś opracowanie, stanowiące punkt wyjścia każdych studiów nad historią Polski
W grudniu 1981 roku, kilka dni po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, w Wielkiej Brytanii ukazuje się Boże igrzysko (God's Playground). Od tego czasu komentatorzy prześcigają się w podkreślaniu zalet dzieła i jego oryginalności; najpierw brytyjscy, którzy uznają książkę za kluczową przy studiowaniu dziejów Polski, a po wielu latach polscy, kiedy nareszcie ta synteza naszych dziejów mogła pojawić się w krajowych księgarniach. Od tej pory książka była wielokrotnie wznawiana i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dociekliwość, doskonała orientacja Autora w naszej historii w połączeniu z emocjonalnym zaangażowaniem, a także czysto literackie walory publikacji są niewątpliwymi zaletami tej pracy.
Książkę wzbogacają liczne tablice chronologiczne, indeksy, a także mapy. Te ostatnie stanowią niemal samodzielny przewodnik po historii Polski.
"Boże igrzysko" zostało napisane po angielsku, przez Anglika i z przeznaczeniem dla anglojęzycznego czytelnika. Celem książki było przybliżenie charakteru i treści historii Polski publiczności czytelniczej świata (...). Jako student brytyjskiego uniwersytetu nie mogłem nie zauważyć, jak znaczna część konwencjonalnej wiedzy o Polsce opiera się na tendencyjnych, a jednocześnie przez nikogo nie podważanych opiniach na temat sąsiadów i wrogów Polski (...). W tej sytuacji, starając się zachować bezstronne stanowisko historyka, spróbowałem jednocześnie stworzyć ramy, w które - z przychylnych wobec Polski pozycji - można by wbudować omówienie szczegółowych kwestii spornych i poszczególnych epizodów jej dziejów. (Fragment Przedmowy do pierwszego polskiego wydania I tomu)