Bóg przemówił do nas przez Syna | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Bóg przemówił do nas przez Syna

Bóg przemówił do nas przez Syna

Studia nad Listem do Hebrajczyków
książka
Piotr Kasiłowski SJ
wydawca: 
Wydawnictwo Naukowe Collegium Bobolanum

Nota o książce

List do Hebrajczyków stanowi wielkie wyzwanie duchowe i intelektualne dla czytelnika. W żadnym tekście Nowego Testamentu poza ewangeliami nie znajdujemy tylu szczegółów z ziemskiego życia Pana Jezusa. Dowiadujemy się, że płakał w Ogrójcu, że poniósł śmierć poza murami Jerozolimy, że zamiast radości, którą mu obiecano, otrzymał krzyż. Przy pomocy terminologii zaczerpniętej ze Starego Testamentu Jego męka i zmartwychwstanie są przedstawione jako sprawowanie kultu.

Autora charakteryzuje intelektualny wymiar teologicznych rozważań. Aby przedstawić życie Jezusa w kategoriach kultycznych, autor odróżniał to, co istotne, od tego, co drugorzędne, rozumiejąc zamysł Boży zawarty w Starym Testamencie jako zapowiedź życia i ofiary Chrystusa. Jako jedyny wśród pisarzy Nowego Testamentu nazywa Jezusa kapłanem, mówiąc, że złożył Bogu ofiarę z samego siebie. Ma ona wartość wieczną, bo była składana przez człowieka bez grzechu, przy współdziałaniu Ducha Wiecznego, a polegała na posłusznym oddaniu się Bogu Ojcu z miłości do ludzi w sytuacji wielkiego cierpienia. Autor stwierdza, że dopóki istniały instytucje kultyczne Starego Testamentu, nie została jeszcze objawiona ludziom droga do sanktuarium Boga w niebie. Tą drogą jest zmartwychwstały Chrystus, a Jego Ciało stanowi przybytek, przez który człowiek wchodzi do wieczności Boga.

W książce zostały zebrane studia na temat Listu do Hebrajczyków, które układają się w pewną całość. Wszystkie one ukazują jedyność Osoby Jezusa, przez którego Bóg do nas przemówił w sposób ostateczny. Postacie wielkiej wiary Starego Testamentu są powiązane z Synem Bożym, który wypełnia wszystkie obietnice, mające za przedmiot uczestniczenie w tajemnicy Boga już nie przez znaki i symbole, lecz przez dar Boskiego życia.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2021
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
272
Wymiary: 
160x230 mm
Waga: 
0.415 kg
ISBN: 
978-83-959422-1-1
Autor
Piotr Kasiłowski SJ
54,00 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0.00 zł
pliki do pobrania0.00 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy