Apoftegmaty Ojców Pustyni. Tom 4
Nota o książce
Na przełomie III i IV wieku pojawił się w chrześcijaństwie egipskim potężny ruch obejmujący dziesiątki tysięcy ludzi: ruch pustelniczo-zakonny. Wielu ludzi porzuciło swoje domy rodzinne, by udać się na pustynię i tam spędzić resztę życia sam na sam z Bogiem. Z czasem pierwsi pustelnicy zaczęli mieć swoich naśladowców i z tego właśnie przekazu rodzącej się tradycji zrodziły się apoftegmaty.
Niniejszy tom Apoftegmatów to zbiór czterystu sentencji wydanych przez François Nau z przechowywanego w Paryżu greckiego rękopisu Coislinus 126. Przyjmuje się, że jest to kolekcja anonimowa, pod wspólnym tytułem Apoftegmaty Świętych Ojców. Między innymi: O potrzebie szukania skupienia i skruchy, O walce, jaką z nami toczy nieczystość, O posłuszeństwie, O darze widzenia. Jako dodatek zamieszczono w tym tomie Apoftegmaty zredagowane przez Ewagriusza z Pontu.
Autorami wstępu są Szymon Hiżycki OSB (Czy apoftegmaty są literaturą wieloproblemową?), Lucien Ragnault OSB (U źródeł apoftegmatów, Przekaz apoftegmatów, Apoftegmaty ojców w Palestynie w V–VI wieku), William Harmless SJ (Wspominanie pamięci o Pojmenie. Ojcowie Pustyni i duchowość pamięci).
Ukazały się także: Tom 1: Gerontikon, Tom 2: Kolekcja systematyczna oraz Tom 3: Zbiory etiopskie (wybór), Mniejsze zbiory greckie, Zbiory łacińskie.