Apoftegmaty Ojców Pustyni. Tom 3
Nota o książce
Na przełomie III i IV wieku pojawił się w chrześcijaństwie egipskim potężny ruch obejmujący dziesiątki tysięcy ludzi: ruch pustelniczo-zakonny. Wielu ludzi porzuciło swoje domy rodzinne, by udać się na pustynię i tam spędzić resztę życia sam na sam z Bogiem. Z czasem pierwsi pustelnicy zaczęli mieć swoich naśladowców i z tego właśnie przekazu rodzącej się tradycji zrodziły się apoftegmaty.
O ile pierwszy i drugi tom Apoftegmatów Ojców Pustyni były zbiorami jednolitymi, o tyle prezentowany tom składa się z kilku mniejszych. Dzieli się na dwie części: Apoftegmaty i Opowiadania dla duszy pożyteczne. W pierwszej zamieszczono Apoftegmaty etiopskie, Zbiory greckie, Mniejsze zbiory greckie, Zbiory łacińskie. Część druga to teksty Pawła z Monemwazji i jemu przypisywane oraz wybór opowiadań Jana Moschosa.
Autorami wstępów do poszczególnych zbiorów zamieszczonych w tym tomie są Enrico Cerulli, Paul Tirot OSB, ks. Marek Starowieyski.
Ukazały się także: Tom 1: Gerontikon, Tom 2: Kolekcja systematyczna oraz Tom 4: Zbiór anonimowy wydany przez François Nau.