Aksjologia Lavelle’a
Nota o książce
Aksjologia Louisa Lavelle’a… prezentuje poglądy nieznanego w Polsce wybitnego filozofa francuskiego, ale jest równocześnie pretekstem do dyskusji nad światopoglądem naukowym, obecnością metafizyki w nauce, różnymi rodzajami racjonalności, paradygmatami poznawczymi i hierarchiami wartości, na których się one opierają. Przez pryzmat poglądów jednego z twórców "filozofii ducha", a równocześnie prekursora współczesnego egzystencjalizmu, ukazane zostają alternatywne rozwiązania dla niektórych problemów współczesnej filozofii postmodernistycznej.
Autor
Monografia […] należy do pewnego typu szczególnie interesujących i obiecujących przedsięwzięć badawczych, w których pewną konkretną koncepcję filozoficzną […] umieszcza się w pewnym kontekście problemowym, aby stwierdzić, czy i w jakim zakresie koncepcja ta zachowuje swoje walory, a zwłaszcza, czy tworzące ją twierdzenia zachowują swoją wartość. W przypadku wspomnianej monografii koncepcją "poddawaną próbie" jest aksjologia L. Lavelle’a, a kontekstem, w którym zostaje ona umieszczona, ma być "perspektywa ponowoczesna" i "kryzys wartości".
Monografia jest zapisem rzetelnego namysłu teoretycznego nad koncepcją wybitnego współczesnego filozofa francuskiego, wartą przypomnienia właśnie w czasach niepokojącego "kryzysu wartości".
Prof. dr hab. Adam Węgrzecki
Dyskusja prowadzona nad przydatnością rozwiązań i propozycji Lavelle’a do przezwyciężenia kryzysu filozofii i kultury, diagnozowanego [...] w twórczości takich wybitnych filozofów współczesnych, jak Heidegger, Sartre, Foucault czy Rorty zaprosi z pewnością czytelnika polskiego do intensywnych własnych przemyśleń nad najważniejszymi filozoficznymi problemami współczesności - co może wnieść ożywczy ferment do polskiej debaty filozoficznej.
Prof. UW dr hab. Jack Migasiński