Deon.pl Darmowa dostawa już od 50 zł
Zadzwoń +48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-18.00

25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat

książka
Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz
wydawca: 
Fronda

Nota o książce

Fascynujące historie polskich uczonych i wynalazców, którzy zdołali przełamać istniejące schematy myślenia, dając zalążek nowym dziedzinom nauki. „Bez wymyślonych przez Tadeusza Sędzimira technik cynkowania i walcowania blachy nie byłoby rakiet, promów kosmicznych, telewizorów i miniaturowych radarów, a w czasie II wojny światowej alianci mieliby znacznie większy problem z pokonaniem Niemiec, Włoch i Japonii”.

Obecny w każdym biurze spinacz wymyślił – zainspirowany kluczem wiolinowym – pianista i kompozytor Józef Hofmann. Był on także twórcą m.in. wycieraczek samochodowych, krzesła o regulowanej wysokości i długiej jeszcze listy osiągnięć, a wśród nich spiralnej grzałki, popularnej przez cały wiek XX czy urządzenia do lokalizacji i nawigacji drogowej. Powodzenie Lunar Roving Vehicle zapewniło skonstruowanie przez Polaka tytanowych opon znoszących ogromne różnice temperatur i trudności terenowe. Część z jego koncepcji, takich jak np. potężne ruchome bazy badawcze, wciąż nie zostały wykorzystane. Stefania Chwałek (Stephanie Kwolek) wynalazła kevlar, materiał wykorzystywany do produkcji hełmów, nart, rakiet tenisowych, masztów i jachtów. Tajemnice grup krwi w początkach XX w. próbowało wyjaśnić wielu czołowych badaczy. Ostatecznie udało się to dopiero Ludwikowi Hirszfeldowi, co uratowało życie milionom ludzi, pozwalając na bezpieczne przetaczanie krwi. Patrycja Wizińska-Socha zbudowała urządzenie zdalnie monitorujące czynności serca dziecka. Odkrycie przez 27-letniego Kazimierza Funka witaminy A zmieniło myślenie o żywieniu i zdrowiu człowieka.

Biografie polskich wynalazców to nie tylko historie sukcesów. Odbijają się w nich dramaty związane z trudną historią Polski, zaborami, wojną, okupacją, emigracją… a także dramatami i kłopotami osobistymi.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2017
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
320
Wymiary: 
155x220 mm
Waga: 
0.6 kg
ISBN: 
978-83-8079-153-4
Autor
Andrzej FedorowiczIrena Fedorowicz
31,42 zł
taniej 10%
34,90 zł
cena det. za
egz.
Darmowa dostawa od 50 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 50 zł0 zł
poczta priorytetowaod 6.90 zł
paczkomaty InPostod 6.90 zł
stacje ORLENod 6.50 zł
odbiór w punkcieod 6.50 zł
kurierod 10.90 zł
wyślij jako prezentod 10.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
dacierade.pl
jaksiemodlic.pl
jaksiespowiadac.pl
swiecinapomoc.pl